Katolikus Egyház

Jézus Krisztus egyetlen Egyházat, a keresztény (azaz: krisztusi) Egyházat alapította meg.

Katolikus Egyház
Ezen belül azonban hol hitbeli, hogy gyakorlati kérdések miatt szakadások támadtak. Minden keresztény közösség igyekezett hűséges maradni Jézus tanításához és szándékához, de eközben olykor másként értelmezte a Szentírást. Az egymástól különvált közösségek idővel „nevet vettek fel”, olyan jelzővel illették magukat, amely valójában minden keresztény közösségre igaz kellene, hogy legyen, ám valamilyen okból az adott közösség önmagára értelmezte azt. Így létezik ortodox (azaz: igazhitű) egyház, vagy éppen evangélikus (azaz: az ot követő), református (azaz: megújuló, megreformált) közösség.

A katolikus (azaz: egész szerinti, egyetemes) jelző a római pápa vezetése alatt álló egyház megnevezésévé vált. A keresztények e legnagyobb közösségén belül is vannak kisebb csoportok, amelyek mind katolikusok (azaz Rómához kapcsolódnak), mégis más és más hagyományokat követnek: a római katolikus latin hagyományúak, a görög katolikusok öröksége bizánci. Vannak anglikán katolikusok, akik a sajátos angol szokásokat követik. De ismerünk örmény, kopt, szír, káld katolikusokat is – és még másokat is, akiknek talán nevét sem halljuk Magyarországon.