Kisgyermekkel

Nagy öröm, amikor sok kisgyermekes család vesz részt a szertartásokon. Ezzel az örömmel azonban együtt jár a kisgyermekek jelenlétéből adódó nagyobb alapzaj, mozgás is.
Nyilván nem várhatjuk el a gyerekektől ugyanazt a fegyelmezettséget, amelyet a felnőttektől.

Néhány szempont a kisgyermekkel érkezők szertartáson való részvételéhez:
  • A mindent megengedő nevelési elv a templomban sem elfogadható.
  • Lehetőség szerint gyermek- vagy családos misére menjünk. Ezeken a miséken mások a szabályok és a határok, mint a többin.
  • Érdemes kisgyermekkel úgy elhelyezkedni, hogy lássa, mi történik, de ha szükséges, ki tudjunk menni vele egy időre.
  • Figyelmének lekötésére vihetünk magunkkal csendes játékot, korának megfelelő könyvet (zörgő, zajos játékot semmiképp ne).
  • Semmilyen korban ne engedjük meg, hogy a gyermek szaladgáljon, hangoskodjon, verekedjen, ilyenkor csendesítsük le és kössük le mással a figyelmét.
  • Amennyiben nem sikerül lecsendesíteni, és a környezetét komolyan zavarja, vigyük ki a templomból.

A fenti szempontok esküvőkön, illetve egyéb templomi szertartásokon is érvényesek.
Természetesen minden szülő maga tudja, mivel, hogyan csendesítheti le a gyermekét. Talán könnyebb dolgunk van, ha előre felkészülünk olyan, korának megfelelő rövid magyarázatokkal, amelyek az ő figyelmét is le tudják kötni egy időre.